İçeriğe git

Resim
- - - - -

Doların Bundan Sonraki Durumu Ne Olur

• Cevap yazmak için giriş yapın
18 replies to this topic

#1 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 23 Temmuz 2013 - 10:23 ÖS

Sanırım bugün MB toplantsı yapıldı ancak sonuçları ne oldu bilen varsa paylaşırsa memnn olurum,

Ayrıca doların durumu ne olur bundan sonra acaba alım seviyelerinde mi yoksa_?

Açıkçası doların bundan sonrakı seyri  ne olur,,

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekürler,,,

Böyle bir haber vaardı ama orumlayamadım,,

"" Para Politikası Kurulu'nun Temmuz ayı toplantısının ardından yayımlanan karar metnine göre faiz koridorunun alt bandını oluşturan gecelik borç alma faizi yüzde 3.5'te tutuldu, koridorun üst bandını oluşturan gecelik borç verme faizi ise yüzde 6.5'ten yüzde 7.25'e yükseltildi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise yüzde 4.5'te sabit tutuldu. Tahvil 8.70 e, dolar 1.909 a gevşedi. (Radikal)""

#2 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*
  • Guests

Yayınlandı 24 Temmuz 2013 - 12:01 ÖÖ

Merhabalar, bu sorunun cevabını ben de arıyorum ama işler biraz karıştı gibi. Şimdi USDTRY için elimizde 2 tane ana yön verici şey var. 

1-) TCMB kararları ve hamleleri

2-) Dolar Endeksi

TCMB cephesinden bakarsak uzun süredir döviz satımlarıyla zaman zaman 1.97'ye ulaşan kuru indirmeye çalışıyordu. En sonunda geçen hafta faizin üst koridorunda arttırıma gideceği sinyalini vermişti ve bugün de PPK toplantısı sonucunda 75 puan artış yaptı üst koridorda ama politika faizi sabit kaldı. Bunların hepsi kuru aşağı çekmesi beklenen hamlelerdi. 

Dolar endeksi cephesinden bakarsak 84.50 seviyesinden 81.95'lere kadar gerilemiş durumda son 2 hafta içinde. Editör Bey'in yaptığı analizde dolar endeksinde olası bir 81.50'ye düşüşten sonra yükseliş beklentisi anlatılmıştı. Bu durumda biraz daha düşüş olursa sonrasında yükseliş bekleyebiliriz dolar endeksinde diye düşünüyorum.

Sonuç olarak bakarsak şu saat itibariyle USDTRY tam olarak 1.90 seviyesinde bulunuyor, buraların altına sarkmalarda 1.87-1.88 seviyelerine kadar yol alabiliriz diye düşünüyorum ama orada kalıcı olarak kalır mı kur en azından bana göre hayır, ordan yukarı tepki görebiliriz tekrardan. Zaten o seviyelerin daha da aşağısı yani 1.85 aşağısı ticareti bozar. Sanırım 1.90 seviyeleri TCMB tarafından hoş karşılanabilecek bir seviyedir. Ama iş 1.95'i geçip 2 liraya yaklaşmaya başladığı zaman tehlike oluyor işte.

Şurdan Editör Bey'in de yapmış olduğu analizi okuyabilirsiniz konu hakkında.  :D  

• packer1525, ercan3, eryildiz and 1 other like this

#3 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 24 Temmuz 2013 - 12:39 ÖÖ

Teşekürler,,,

#4 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 26 Temmuz 2013 - 12:14 ÖÖ

Doların ne olacağı ile ilgili bilgisi olan varmı arkadaşlar bundan sonra ,,

#5 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

• Guests

Yayınlandı 26 Temmuz 2013 - 02:26 ÖÖ

Doların ne olacağı ile ilgili bilgisi olan varmı arkadaşlar bundan sonra ,,

Muhattap ben miyim bilmiyorum ama yine fikrimi belirteyim yanlış veya doğru.

TCMB şu ana kadar elinden geleni yaptı. Döviz satım ihaleleri de sonuç vermeyince pek en sonunda faiz koridorunun üst bandını yukarıya çekti, politika faizini sabit tuttu. En başta etkili gibi oldu yine 1.90 civarında bir süre gördük kuru ama sonra yine yukarıya devam etti.

Dolar endeksine de bakacak olursak şu sıralar 81.75 seviyesinde bulunuyor. Buralardan veya daha az aşağılardan bir alım tepkisi görebilir miyiz diye düşünüyor insan. Eğer dolar endeksinde de yükseliş olursa kurun hedefi kesinlikle yukarda tekrar 1.96 seviyeleri falan.

Dolar endeksinden bağımsız olarak da düşünürsek kur yine biraz gevşemiş şimdi ama 1.92'nin üzerinde bulunuyor yani yukarıya gitmek istiyor gibi.

Ben TCMB cephesinden epey farklı bir müdahale gelmediği sürece biraz yukarı gitmek isteyeceğini düşünüyorum, yanılabilirim orası ayrı.

USDTRY 2 lira hedefi için de bir yorum yapmak istiyorum; bence öyle ya da böyle TCMB USDTRY kurunun 2 olmasına izin vermeyecektir. Eğer böyle bir durum olursa çok ciddi sıkıntılar doğurabilir hem ekonomik anlamda hem de psikolojik anlamda. :wacko:

Altında nasıl mesela 1.000$ çok psikloljik bir sınırsa USDTRY'de de 2 lira öyle bir şey bana göre.  :ph34r:

• ercan3 ve Kenan19 bunu beğendi

#6 kardelen

kardelen

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 10 İleti

Yayınlandı 26 Temmuz 2013 - 10:45 ÖÖ

arkadaşlar tamer bey in dolar için 1,87 analzi hala geçerlimi.bilgisi olan varsa lütfen cevaplasın

#7 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 26 Temmuz 2013 - 10:31 ÖS

Muhattap ben miyim bilmiyorum ama yine fikrimi belirteyim yanlış veya doğru.

TCMB şu ana kadar elinden geleni yaptı. Döviz satım ihaleleri de sonuç vermeyince pek en sonunda faiz koridorunun üst bandını yukarıya çekti, politika faizini sabit tuttu. En başta etkili gibi oldu yine 1.90 civarında bir süre gördük kuru ama sonra yine yukarıya devam etti.

Dolar endeksine de bakacak olursak şu sıralar 81.75 seviyesinde bulunuyor. Buralardan veya daha az aşağılardan bir alım tepkisi görebilir miyiz diye düşünüyor insan. Eğer dolar endeksinde de yükseliş olursa kurun hedefi kesinlikle yukarda tekrar 1.96 seviyeleri falan.

Dolar endeksinden bağımsız olarak da düşünürsek kur yine biraz gevşemiş şimdi ama 1.92'nin üzerinde bulunuyor yani yukarıya gitmek istiyor gibi.

Ben TCMB cephesinden epey farklı bir müdahale gelmediği sürece biraz yukarı gitmek isteyeceğini düşünüyorum, yanılabilirim orası ayrı.

USDTRY 2 lira hedefi için de bir yorum yapmak istiyorum; bence öyle ya da böyle TCMB USDTRY kurunun 2 olmasına izin vermeyecektir. Eğer böyle bir durum olursa çok ciddi sıkıntılar doğurabilir hem ekonomik anlamda hem de psikolojik anlamda. :wacko:

Altında nasıl mesela 1.000$ çok psikloljik bir sınırsa USDTRY'de de 2 lira öyle bir şey bana göre.  :ph34r:

Taner bey,,(Edinbek yazılacaktı)

İnanın sadece fıkır alamk ısyorum ve verdıgınız cevaplar ıcınde teşekürelr ,, bilgi gercekten ucuz  değil insanı degerler kadar  pahalıdır bence , herkes bıldıgını paylaşamka ıstemez ama sız elınızde geldıgınce paylaşıyorsunuz tekrar tesekurlr

#8 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

• Guests

Yayınlandı 26 Temmuz 2013 - 11:44 ÖS

Taner bey,,

İnanın sadece fıkır alamk ısyorum ve verdıgınız cevaplar ıcınde teşekürelr ,, bilgi gercekten ucuz  değil insanı degerler kadar  pahalıdır bence , herkes bıldıgını paylaşamka ıstemez ama sız elınızde geldıgınce paylaşıyorsunuz tekrar tesekurlr

Taner Bey derken muhattap mı Taner Bey yoksa bana yanlışlıkla mı Taner Bey yazdınız anlayamadım ? 

#9 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 27 Temmuz 2013 - 01:56 ÖÖ

Pardon ben yanlış yazdım ,,,

Muhatap kimse değil nihayetınde ortya yazılıyor,,

İsim hatası,,yanlışlıkla yazldı arkadaşım

#10 kardelen

kardelen

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 10 İleti

Yayınlandı 31 Temmuz 2013 - 04:58 ÖÖ

bugün dolar ne olur.yorumlarınızı paylaşırmısınız. teşekkürler...

#11 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

• Guests

Yayınlandı 31 Temmuz 2013 - 05:03 ÖÖ

bugün dolar ne olur.yorumlarınızı paylaşırmısınız. teşekkürler...

Bugün önemli ABD verileri var dolar bundan etkilenecektir bir şekilde ama bizim için önemli olan saat 21:00 FOMC tutanakları. Burdan sonra dolar endeksi tekrar yükselişe geçebilirse USD/TRY de yükselişe geçecektir.

Saat 21:00 FOMC, doların hem TRY'ye karşı hem de diğer para birimlerine karşı önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceği konusunda çok çok önemli olacak.

Tabi yön bilemiyoruz tam olarak, ama bir yöne giderse sert gidebilir gibi süreçte.

• ercan3 ve kardelen bunu beğendi

#12 kardelen

kardelen

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 10 İleti

Yayınlandı 31 Temmuz 2013 - 04:42 ÖS

teşekkür ederim..

#13 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 01 Ağustos 2013 - 12:41 ÖÖ

Bugün önemli ABD verileri var dolar bundan etkilenecektir bir şekilde ama bizim için önemli olan saat 21:00 FOMC tutanakları. Burdan sonra dolar endeksi tekrar yükselişe geçebilirse USD/TRY de yükselişe geçecektir.

Saat 21:00 FOMC, doların hem TRY'ye karşı hem de diğer para birimlerine karşı önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceği konusunda çok çok önemli olacak.

Tabi yön bilemiyoruz tam olarak, ama bir yöne giderse sert gidebilir gibi süreçte.

Sadece fikir alamak adına desem,,

Yön yukarı olablir mi ?

Müdahale (Mb Tarafaından) yapılır mı , yada öyle bir ihtimal varmı,,

#14 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

• Guests

Yayınlandı 01 Ağustos 2013 - 01:25 ÖÖ

Sadece fikir alamak adına desem,,

Yön yukarı olablir mi ?

Müdahale (Mb Tarafaından) yapılır mı , yada öyle bir ihtimal varmı,,

Şimdi en başta müdahale olayını söylemek gerekirse müdahale olayı zaten sürpriz değil ki her daim müdahale var. İlla kurun 1.97 olması gerekmiyor müdahale için. Hatta geçen günlerde bile ufak döviz satım ihaleleri yapılıyordu yani. Burda önemli olan müdahalenin şekli. Bir 50 milyon dolar satmak var bir de 2 milyar dolar satmak var bir gün içinde. Bir faizin üst koridorunu 75 puan yukarı çekmek var bir de 200 puan yukarı çekmek var. TCMB kafaya koyarsa elinde kullanabileceği bir çok yöntem var. 

Bugün mesela tepe olarak 1.9450 civarını görmüş ama şu an baktığımızda 1.9350 seviyesinde. FOMC tutanaklarında doları ektra güçlendirecek bir durum oluşmadı bugün. Ama yine de ilerleyen günleri takip etmek lazım dolar endeksinde kuvvetlenme olacak mı diye. Ben şahsen yönün bundan sonra kolay kolay çok aşağılar olacağını düşünmüyorum. Çok yukarı gider mi ona da bir şey diyemem ama sanırım 1.90 altı şu sıralar için pek mümkün değil eğer küresel olarak dolarda ciddi bir değer kaybı olmazsa. Zaten USD/TRY burda kalsa TCMB rahatsız olmaz diye düşünüyorum. Bunlar kendi fikirlerimdir sadece.

• ercan3 ve eryildiz bunu beğendi

#15 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 01 Ağustos 2013 - 01:53 ÖÖ

Teşekürler,,

Bilginiz için ,,,

#16 ercan3

ercan3

Member

• Members
  • Pip*Pip*
  • 28 İleti
  • LocationKarayazı

Yayınlandı 02 Ağustos 2013 - 10:42 ÖS

dolaar bugün sarhoş atlar gibi,

verler  iyi ama düştü,,

bilgisi olan varmı _?

#17 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

• Guests

Yayınlandı 02 Ağustos 2013 - 11:09 ÖS

ABD verilerini çok iyi yorumlamak lazım, bazen sürprizler yapabiliyor ki bugün onlardan bir tanesi. Hafta boyunca hep kuvvetli ABD verileri gördük işin final kısmını geçemedik ama. 

ABD işsizlik oranı son 4-5 yılın dibinde, bu dolar için olumlu ama tarım dışı istihdam değişiminin düşük olması olumlu değil. Yukarda da aynen izah edilmiş zaten.

Gelen tarım dışı istihdam değişimi verisi, bu hafta 70 tane farklı kurum tarafından yapılan tarım dışı istihdam tahminlerinin 65 tanesinin yanılması ile sonuçlandı. Yani 70 kurumdan 65 tanesi çok çok daha yüksek bir veri beklemişti. Bugünün ne kadar sürpriz olduğunu açıklıyor bence tek başına yukardaki olay.

• ercan3 bunu beğendi

#18 hercai

hercai

Advanced Member

• Members
  • Pip*Pip*Pip*
  • 249 İleti

Yayınlandı 04 Ağustos 2013 - 12:56 ÖÖ

İşsizlik 7,4 olmasına rağmen katılım olarak incelediğimizde (ekonomi kanalında yapılan yorumlar) iyi bir oran olarak yorumlanmıyor. Eğer yapılan yorumlar doğrultusunda piyasa olumsuz algılarsa dolar olumsuz etkilenmeye devam edecektir.

#19 Ziyaretçi_Edinbek Akimbetova_*

• Guests

Yayınlandı 04 Ağustos 2013 - 02:24 ÖÖ

İşsizlik 7,4 olmasına rağmen katılım olarak incelediğimizde (ekonomi kanalında yapılan yorumlar) iyi bir oran olarak yorumlanmıyor. Eğer yapılan yorumlar doğrultusunda piyasa olumsuz algılarsa dolar olumsuz etkilenmeye devam edecektir.

İyi bir oran olarak yorumlamayan neye göre yapıyor bu yorumu anlamadım. Piyasa bunu 1 saniyede fiyatlıyor ve linkini vereyim size bakın 1 saniyede bunun okunup değerlendirilmesi mümkün değil. Bu oran kesinlikle kötü değil hatta iyi.

Yanlış yerlere odaklanmamak lazım, burda esas dolar için olumsuzluğu getiren şey işsizlik oranı değil tarım dışı istihdam değişiminin az olması ve yan bileşenlerin kötü olmasıdır. İşsizlik oranı gayet iyidir hatta yukarda okuduysanız son 4-5 senenin en iyi verisidir bu dalda.

Piyasaya gönderilen açıklama bu.

0 kullanıcı bu konuyu okuyor

0 kullanıcı, 0 misafir, 0 kayıtsız kullanıcı